MFL0402R2000FP
Mfr.Part #
MFL0402R2000FP
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package/Case
Datasheet
MFL0402R2000FP
Description
CURRENT SENSE RES 1/16W .200 OHM
Stock
496
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
200 mOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%